AB Komisyonu: Sudan’daki kriz komşu ülkelere sıçrayabilir

Avrupa Birliği Kurulu Sudan’daki huzursuzlukların komşu ülkelere de sıçrayabileceği konusunda ihtarda bulundu. Avrupa Komitesi’nin Kriz İdaresinden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, “Krizin bölgede bulunan etraf ülkelere taşınması riski gerçek” diye konuştu. Welt am Sonntag gazetesine bir mülakat veren Lenarcic, Sudan’a hudut ülkelerin “yüksek derecede kırılgan” olduğunu belirterek, “Bunun sonuçları felaket olur. Bu kimsenin işine gelmez, o yüzden savaşan tarafları akla davet etmek önceliğimiz” dedi.

Sudan’daki durumun daha da makus hale gelebileceği öngörüsünde bulunan Lenarcic, “Ülke alevler içinde, herkes pak su, besin, ilaç ve yakıt kıtlığı yaşıyor” diye konuştu.

Lenarcic röportajında ülkedeki yüzlerce insani programın şu anda askıya alınmış olduğunu; insani yardım çalışanlarının vazifelerini yapması için gerekli olan depoların ve nakliye araçlarının da yağmalandığını söyledi. Savaşan her iki tarafın da bu gelişmede sorumluluğu olduğunu belirten Lenarcic, bedelin ise Sudan’daki sivil toplum tarafından “ödendiğini” söz etti.

GIDA FİYATLARI TAVAN YAPTI

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Besin Programı Yöneticisi Martin Frick de Sudan’daki savaş nedeniyle Doğu Afrika’da bölgesel bir insani kriz yaşanabileceğini belirtti. Alman haber ajansı dpa’ya bir açıklama yapan Frick “Sudan’da çatışmaların başlamasından evvel nüfusun üçte biri aslında açlık çekiyordu, artık her şeyde bir kıtlık yaşanıyor ve besin fiyatları tavan yapmış durumda” dedi.

Çad ve Güney Sudan’da da misal fiyat artışlarının yaşandığını belirten Frick, “İklimsel nedenlerle eş vakitli olarak sellerin ve kuraklığın yaşandığı Güney Sudan’da besin fiyatları kısa mühlet içinde yüzde 28 oranında arttı” sözlerini kullandı. Frick, Afrika Boynuzu’nda altı yağmur periyodunun yağışsız geçirilmesinin de bu durumun oluşmasına katkı sağladığını belirtti.

Sudan’da Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el Burhan’a bağlı ordu birlikleri ile paramiliter Süratli Dayanak Güçleri’ne (HDG) komuta eden yardımcısı General Muhammed Hamdan Dagalu’ya bağlı milisler ortasında çatışmalar 15 Nisan tarihinde başladı.

Burhan ve Dagalu, Sudan’da Ekim 2021’de gerçekleşen ve yaklaşık 46 milyonluk nüfusa sahip ülkenin demokrasiye geçiş sürecini sonlandıran askeri darbeyi birlikte düzenlemişti. İki eski müttefik ortasındaki gerginlik, Sudan’da sivil iktidara geçişe yönelik planın modülü olarak HDG’nin de büsbütün orduya katılmasını öngören ıslahat nedeniyle yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı çatışmalar nedeniyle Sudan’da yaklaşık 7 milyon 600 bin şahsa yaptığı yardımlara orta vermek zorunda kaldı. Programın Yöneticisi Martin Frick ülkede yerinden olmuş insanların, gebe bayanların ya da yetersiz beslenen çocukların programın dayanağını alamadıklarına dikkat çekti. Frick, güvenliğin tekrar sağlanması halinde yardım çalışmalarına yine başlayacaklarını söyledi. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir