Acı tablo: Her hafta Akdeniz’deki göç yolunda 11 çocuk ölüyor

UNICEF, 13 Temmuz’da yaptığı açıklamasında “UNICEF’e nazaran, bu yıl en az 289 çocuğun Orta Akdeniz’deki tehlikeli göç yolunda Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya geçmeye çalışırken öldüğü yahut kaybolduğu varsayım ediliyor. Bu güvenlik, huzur ve daha âlâ fırsatlar ararken her hafta yaklaşık on bir çocuğun ölmesi yahut kaybolması manasına geliyor” tabirlerini kullandı.

GERÇEK SAYI BİLİNMİYOR

2018’den bu yana Orta Akdeniz’i geçmeye çalışırken yaklaşık 1500 çocuğun öldüğünü yahut kaybolduğunu varsayım eden UNICEF, bu sayının rota üzerinde ölen yahut kaybolan 8 bin 274 kişinin 5’te 1’ini oluşturduğunu belirtti. UNICEF “Orta Akdeniz geçişindeki birçok gemi enkazı, hayatta kalan kimse bırakmaz yahut kayıt altına alınmaz, bu da çocukların gerçek sayısını doğrulamayı neredeyse imkansız ve muhtemelen çok daha yüksek hale getirir. Son aylarda bu yolda hayatını kaybedenler ortasında çocuklar ve bebekler de yer aldı” açıklamasını yaptı.

Akdeniz’deki sistemsiz göçmen teknelerine yardımcı olan Sea Watch International takımları, yalnızca dün 11 tekneyi tespit ettiklerini söz etti. Açıklamada “Yaklaşık 485 kişi ile 11 tekne tespit edebildik. Mürettebatımız, İtalyan yetkililer birkaç tekneyi kurtarana kadar can yelekleri dağıtarak ve can salları konuşlandırarak durumu saatlerce stabilize etti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir