Bakan Ersoy, Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeyi açıkladı

Antalya Lara’daki 5 yıldızlı bir otelde Alman medya kuruluşlarının organize ettiği ve turizm uzmanlarının katıldığı FVW Travel Talk Kongresi’nin açılış programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm bilgilerine ait açıklamalarda bulundu. Konuşmasını Almanca yapan Bakan Ersoy, Türkiye turizminin 2022 yaz döneminde yakaladığı inanılmaz başarıyı kıymetlendirdi. Almanya’nın Türkiye’nin Avrupa’da en esaslı bağlantılara sahip olduğu ülkelerin başında geldiğine dikkati çeken Bakan Ersoy, “Almanya’daki iş ortaklarımızla bugüne dek yaptığımız tüm iş birlikleri iki taraf için de değerli kazanımlarla sonuçlandı. 2022 yılının dokuz aylık sayılarına baktığımızda Alman ziyaretçilerin evvelki yıllarda olduğu üzere birinci sırayı diğer ülkelere kaptırmadığını görüyoruz. Ocak-eylül periyodunda 4,5 milyondan fazla Alman ziyaretçiyi ülkemizde ağırladık. Bu sayıyla Almanya, Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 13.1’lik oranla birinci sırada” dedi.

“10 tanıtım sinemamız 200 ülkenin dijital kanallarında, küresel yahut ulusal TV kanallarında”

Turizmdeki muvaffakiyetin tesadüf olmadığına vurgu yapan Bakan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülkemizin turizm potansiyelini en güzel biçimde ortaya çıkarmak, ‘sürdürülebilir bir turizm modeli’ oluşturarak tarihi kıymetlerimizin ve tabiatımızın geleceğini korumak ve milletlerarası sahnede destinasyonlarımızı en âlâ biçimde tanıtmak için çok taraflı projelere imza atıyoruz. Bu çalışmalarda 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, esnek yapısı, süratli karar alıp uygulama kabiliyeti ve uzman takımıyla Almanya’nın da ortalarında bulunduğu 200’den fazla ülkede Türkiye’nin tanıtımını yapıyor. Şu an 10 tanıtım sinemamız 200 ülkenin dijital kanallarında, küresel yahut ulusal TV kanallarında izleyicilerle buluşuyor. TGA, PR alanında da son derece geniş çerçeveli çalışmalar yürütüyor.

2022 yılında bugüne dek 79 ülkeden basın mensubu, kanaat başkanı ve çeşit operatörü olmak 4 bin 500’e yakın kişiyi ülkemizde konuk ettik. Yıl sonuna kadar bu sayının 6 bini geçmesini hedefliyoruz. Bu yıl Almanya’dan basın mensubu, kanaat başkanı ve çeşit operatörlerinden oluşan 756 kişiyi ülkemizde ağırlayarak farklı destinasyonları deneyimleme fırsatı sağladık. Dünyanın en başarılı dijital platformlarından biri olan GoTürkiye portalı, ülkemizin kültür ve turizm alanında sahip olduğu her ayrıcalığı, özgünlüğü ve pahası daima güncellenen 104 alt marka ve destinasyonda, 3 bine yakın başlıkta tüm dünyaya tanıtıyor. Go Türkiye, yıl başından bu yana 125 milyon ziyaretçi aldı. Goturkiye Instagram sayfası ise 2 milyondan fazla takipçisi ile en yüksek takipçili ülke hesaplarının üçüncüsü pozisyonunda bulunuyor.”

“Arkeolojik hafriyatlarda da dünyada birinci sıradayız”

Bakan Ersoy, Türkiye’nin arkeoloji turizminde de ismini birinci sıralara yazdırdığını ve 2021 yılında 670 noktada hafriyatlar gerçekleştirilerek dünyada birinci olduğunu kaydetti. Ersoy, “Taş Zirveler ismiyle Şanlıurfa dolaylarında hayata geçirdiğimiz proje, Neolotik Çağ’a ait sunduğu çığır açan bilgilerle dünya arkeoloji etraflarının yakından takip ettiği bir çalışma haline geldi. Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023 yılında Şanlıurfa’da ‘Dünya Neolitik Kongresi’ni düzenleyeceğiz ve Taş Tepeler’e dair son bilgileri burada tüm dünyaya duyuracağız” diye konuştu.

“İstanbul’un önümüzdeki yıllarda Avrupa’daki kruvaziyer destinasyonları ortasında birinci sıraya yerleşmesini planlıyoruz”

Kruvaziyer turizmine de değinen Bakan Ersoy, “Özel ehemmiyet gösterdiğimiz bir öbür turizm başlığımız ise kruvaziyer turizmi. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da hizmete açtığımız Galataport kısa müddette dünyanın en beğenilen kruvaziyer limanlarından biri pozisyonuna yükseldi. İstanbul’un önümüzdeki yıllarda Avrupa’daki kruvaziyer destinasyonları ortasında birinci sıraya yerleşmesini planlıyoruz. Yılsonuna kadar İstanbul’un kruvaziyerde gördüğü talebi karşılayacak yeni bir port ihalesi gerçekleştirmek de gayelerimiz ortasında. İstanbul’un Avrupa’nın yeni ‘homeport’u olması yolunda çalışmalarımızı sürat kesmeden sürdüreceğiz. Burada İstanbul Havalimanı’na da farklı bir parantez açmak istiyorum. 330 kente direkt uçuş yapılan bu havalimanımız, dünyanın en güzel havalimanları ortasında yer alıyor. Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin iki katına çıkarılması için de çalışmalar sürüyor” dedi.

50 milyon turist, 44 milyar dolar hedefi

Türk turizminde orijinal bir periyodun yaşandığını gözler önüne seren tüm gelişmelerin Türkiye’nin geleceğinde yakalayacağı muvaffakiyetlerin yalnızca küçük bir kısmını oluşturduğunu tabir eden Ersoy, “Türkiye turizmi bundan sonra da yoluna rekorlarla devam edecek. Yılsonunda 50 milyon turist, 44 milyar dolar amacı ile yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

“Antalya yılsonunda 13,5 milyon turist sayısını yakalar”

Kongrede konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, Antalya turizmini kıymetlendirdi. Salgın ve çabucak sonrasında Ukrayna ve Rusya Federasyonu ortasında çıkan savaşın turizm sanayisinin genelinde destinasyonlar üzerindeki baskıları artırdığına dikkat çeken Lider Böcek, lakin Antalya’nın turizmcilerin dayanağıyla bu süreci en kolay geçiren destinasyonlardan biri olduğunu söyledi. Antalya’nın bu yılın ikinci yarısından itibaren oluşan yoğunluk sayesinde ekim ayının sonu prestijiyle yaklaşık 12.8 milyon yabancı konuk ağırladıklarını söyleyen Lider Böcek, yılın sonunda bu sayının 13.5 milyona ulaşmasını beklediklerini tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir