Diyarbakır gözaltılarına adliye önünde protesto: Bu esareti yıkacağız

DİYARBAKIR – Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Nisan’da gerçekleşen operasyonlarda ortalarında gazeteciler, avukatlar, sanatkarlar ve siyasalların olduğu 128 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan 29’u tutuklandı, 30’u isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı, 5’i de savcılık tabiri sonrası salıverildi. Operasyonları ‘hukuksuz’ ve ‘siyasi soykırım’ olarak değerlendiren Yeşil Sol Parti, Diyarbakır milletvekili adayları, eş sözcüler, eş liderler ve partililerin iştirakiyle Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı.

‘KİRLİ OYUNLARINI BOZACAĞIZ’

Burada bir konuşma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy, “4 gündür birilerinin katlettiği hukuka karşın inadına adaleti inşa edeceğiz” dedi.

Gözaltına alınanların özgür bırakılmasına yönelik davette bulunan Atasoy, “Bundan evvel kirli oyunlarını nasıl bozduysak bunu da bozacağız. Birilerinin huzuru kaçacaksa, bu huzuru kaçıracağız. 14 Mayıs yaklaştıkça birilerinin paçaları tutuşmuş, her zamanki üzere Kürtlere operasyon çekerek iktidarlarını uzatabileceklerini sanıyorlar. Yolun sonuna geldiniz. Yol yakınken varın tekrar gelin hukukun kurallarını uygulamak için gözaltındaki arkadaşlarımızı özgür bırakın. Tüm kurumlar, siyasal iktidarın direktifleriyle değil; etik, ahlaki kurallar çerçevesinde işlesin diyoruz. Faşizme karşı 14 Mayıs’ta demokrasinin, barışın, adaletin, özgürlüğün çığlığı her yerde duyulacak. Bu iktidar tarihte hak ettiği yere bizlerin iradesiyle gidecek” diye konuştu.

‘YEŞİL SOL KOŞULU, SİYASİ PARTİLERLE DEĞİL KURUMLARLA YARIŞIYOR’

Atasoy’un akabinde kelam alan Yeşil Sol Parti Diyarbakır 9. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Mehmet Emin Aktar ise iktidarın tekrar seçimler yaklaşınca Kürtleri amaç aldığını söyledi.

Seçim sürecine gidilirken Yeşil Sol Parti’nin öbür siyasi partilerle değil kamu kurumlarıyla yarıştığını söyleyen Aktar, “Yeşil Sol Parti seçime giderken valilerle, yargıçlarla, emniyet müdürleriyle gayret ediyor siyasi partilerle değil. Siyasi partiler çekindikleri için bizimle karşılaşmak istemiyorlar” sözlerini kullandı.

‘OPERASYONLARDAN SONRA ÇALIŞMALARIMIZA KATILAN SAYISI ARTTI’

Diyarbakır merkezli operasyonların hedefinin ‘Algı yaratmak ve toplumu korkutmak’ olduğunu lisana getiren Aktar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“4 gün evvelki operasyonlardan sonra çalışmalarımıza katılan insan sayısı katlandı. Buradan davette bulunuyoruz, hukuk size de gerekecek, bundan vazgeçin. Biz buradan hiç kaçmıyoruz. Utanacak, kaçınacak bir şeyimiz yok. Özgürlüğü, demokrasiyi tesis etmek için geliyoruz. Bu halk 14 Mayıs’ta gereken yanıtı size verecek. Korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz. Ne yaparsanız yapın, hepimizi içeri alırsanız alın, 14 Mayıs’ta bu esareti yıkacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir