Ermenistan ve Azerbaycan ‘normalleşme’ için ABD’de bir araya gelecek

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerini normalleştirme gayretlerinin bir modülü olarak 30 Nisan Pazar günü ABD’nin başşehri Washington’da yeni çeşit görüşmelerin yapılacağını duyurdu.

Reuters haber ajansının aktardığına nazaran, mevzuyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından bir açıklama yapan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ani Badalyan, “Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, 30 Nisan itibariyle Washington DC’de çalışma ziyaretinde olacak. Ermenistan ve Azerbaycan ortasındaki ilgilerin olağanlaştırılması konusunda mutabakata varmak üzere yapılacak yeni çeşit görüşmeler planlandı” bilgisini paylaştı. Azerbaycanlı yetkililerden şimdi bu açıklamaya bir cevap yahut doğrulama gelmedi.

ERMENİSTAN-AZERBAYCAN HUDUDUNDA ÇATIŞMA YAŞANMIŞTI

Son olarak, 12 Nisan’da, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Ermenistan askerleri ortasında yaşanan çatışmada yedi asker hayatını kaybetmiş, en az altı asker yaralanmıştı. Azerbaycan ve Ermenistan savunma bakanlıkları karşılıklı ‘ateş açma’ suçlamalarında bulunurken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı üç askerin hayatını kaybettiğini, Ermenistan Savunma Bakanlığı üç askerin yaşamını yitirdiğini, altı askerin ise yaralandığını duyurmuştu.

Öte yandan, ‘çevre aktivisti’ olduklarını söyleyen bir küme Azerbaycanlı, Ermenistan’ı Dağlık Karabağ’a bağlayan tek yol olan ve Azerbaycan topraklarından tek otoyol ve ikmal yolu olan Laçin Koridoru’nu kısmen bloke etmişti. Azerbaycan’ın 23 Nisan’da yol üzerinde bir denetim noktası kurması Ermenistan tarafından reaksiyonla karşılanırken, Ermenistan bunun 2020’deki Dağlık Karabağ Ateşkes Muahedesi’nin büyük bir ihlali olduğunu söylemişti.

Azerbaycan ve Ermenistan ortasında Dağlık Karabağ’da yaşanan gerginlik, 2020 yılında yaşanan 2’inci Karabağ Savaşı’nın akabinde Rusya’nın savaşı bitirmek için bölgeye barış gücü askerleri göndermesi sonrası sona ermemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir