Havada sıcak anlar: İngiliz ve Alman uçaklarından Rus uçaklarına engel

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden (RAF) yapılan açıklamada, 17 Mart’ta Rusya Hava Kuvvetleri’ne ilişkin Tu-134 tipi askeri yolcu uçağı ve ona eşlik eden iki Su-27 tipi savaş uçağının Estonya hududuna yaklaştığının tespit edildiği söz edildi. Estonya’daki Amari Hava Üssü’nden kalkış yapan RAF ve Alman Hava Kuvvetleri’ne ilişkin Typhoon sınıfı savaş uçakları, yaklaşan Rus uçaklarını engelledi.

Sınıra yaklaşan uçakların engellenmesinin rutin bir vazife olduğu söz edilen açıklamada, “Bu misyon, İngiltere ve Almanya’nın öbür NATO müttefikleriyle birlikte bu tansiyon anında Estonyalı müttefiklerinin yanında yer aldığına dair bir güvencedir” denildi.

İHA krizi

ABD Hava Kuvvetlerine ilişkin MQ-9 tipi gözetleme İHA’sı, Rus savaş uçaklarının müdahalesiyle Karadeniz’de düşmüştü. İHA’nın düşmesiyle ABD, Rusya’ya reaksiyon göstermişti. Rus tarafı, İHA ve savaş uçakları ortasında bir temas olmadığını öne sürmüştü. Daha sonra ABD Avrupa Komutanlığı, İHA’nın düşmeden evvelki imgelerini yayınlamıştı. Manzaralarda, Rus savaş uçağının İHA’ya çok yakın uçuş gerçekleştirdiği ve İHA’nın pervanesinin hasar aldığı görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir