Hayvanat bahçesinin cüceleri

Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde bulunan Cüce Maymun Evi’nde yaşayan 9 çeşitten 33 canlı ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor.

Hayvanat bahçesinin en fazla ziyaretçi çeken bölümlerinden Cüce Maymun Evi’nde, iskelet başlı maymun, kahverengi kapuçin, kinkaju, beyaz yüzlü saki, mongos lemuru, tembel hayvan, ginepig, kırmızı elli tamarin ve armadillolar yer alıyor.

Cüce Maymun Evi’nde en çok ilgiyi, epey hareketli olan iskelet başlı maymun, kahverengi kapuçin, kırmızı elli tamarin ailesi çekiyor.

.

“DİYETLERİNİ BİYOLOG HAZIRLIYOR” 

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Hayvan İdare Kısım Müdürü Ezgi Vatansever Çelik, sıcak ortamı seven tropikal iklim hayvanları bulunduğu için barınağın kapalı olduğunu belirterek, burada en uygun sıcaklığı sunarak hayvanların kaliteli bir hayat sürmelerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Çelik, Cüce Maymun Evi’nde Orta Amerika ve Güney Amerika yüklü olmak üzere 9 çeşitten 33 hayvanın yaşadığını aktararak, “Daha çok ilgiyi Güney Amerika primatları çekiyor zira çok faal, çok hareketliler. Ziyaretçilere tepkileri çok fazla.” diye konuştu.

Armadillo ve kinkajuların gececi çeşitler oldukları için ziyaretçilerin fazla müşahede yapma imkanı olmadığını anlatan Çelik, “O yüzden başlarında uzun mühlet bekleseler de sırf çok şanslı olan ziyaretçilerimiz doğal davranışlarını sergilerken bu hayvanları görme imkanı yakalayabiliyor.” dedi.

.

Çelik, metabolizmaları yavaş çalıştığı için çok ağır hareket eden tembel hayvanların gözlemlemek için vakit harcanması gereken tiplerden olduğunu kaydetti.

Cüce Maymun Evi’nde 2 bakıcının çalıştığını lakin bu sayının kaidelere nazaran artabildiğini lisana getiren Çelik, şöyle devam etti:

“Hayvanlarımızın hepsinin diyeti biyoloğumuz tarafından hazırlanıyor. Diyetler daima revizyona uğruyor. Hayvan sayısına ve yaşına bağlı olarak yeni doğan hayvanlarımız olduğunda onlara yönelik yeni diyet düzenleniyor. Her çeşidin kendine has, biyolojisine uygun diyetler, meyve ve zerzevat yüklü beslenen var. Böcekçil cinslerimiz var. Onları böcek ve hayvansal protein odaklı besliyoruz. Ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilmesi ve müşahede yapabilmesi için hayvanların beslenme saatleriyle ilgili tablolar oluşturuyoruz. Ayrıyeten bu hayvanlara uyguladığımız zenginleştirmeler, yani bu hayvanların tabiattaki rutinlerini taklit edebilecekleri küçük oyunlar yapıyoruz. Bunların hepsinin saatlerini ziyaretçilerimizle paylaşarak o canlı anlara şahit olmalarını sağlıyoruz.”

.

“KIŞ AYLARINDA KAPALI ALANDA TUTUYORUZ”

Çelik, Cüce Maymun Evi’ndeki hayvanları kış aylarında kapalı alanda tuttuklarını belirterek, “Buranın havası birçok farklı ısıtma sistemiyle denetim ediliyor. İzolasyonları daima yenileniyor. Birçok noktada termometrelerimiz var. Rastgele bir hava kaçağı yahut sıcaklığın düşmesi anında fark ediliyor ve gerekli müdahale yapılıyor. Burada 17-18 derecenin altına katiyen inmemeye çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

Hayvanat bahçesine girildikten sonra birinci görülen yerlerden birinin Cüce Maymun Konutu olduğuna değinen Çelik, “Boş gördüklerinde moralleri bozulmasın. Cüce Maymun Evi’ne girerek canlı ömrü gözlemleyebilirler. Tiplerimizin gececi mi gündüzcü mü olduğunu araştırıp gelirlerse hangi barınakta ne kadar vakit geçirmeleri gerektiğine daha rahat karar verirler.” dedi. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir