‘Shegger Şehri Projesi’ kapsamında 5 kişinin hayatını kaybettiği Etiyopya’da neler oluyor?

Etiyopya’da geçtiğimiz yıl, çağdaş bir kent inşa etme gerekçesiyle başşehir Addis Ababa’yı çevreleyen altı kasabayı birleştirme kapsamında Oromiya bölgesinde ‘Shegger Kenti Projesi’ başlatılmıştı. Etiyopya hükümeti bu doğrultuda yasadışı olduğu argümanıyla yüzlerce bina, mesken ve camiyi yıktı. Resmi olmayan raporlara nazaran yetkililer, Shegger Kenti için yaklaşık 200.000 meskeni, 19 camiyi ve Kur’an kursunu yerle bir etti.

5 kişi öldürüldü

Cuma günü Addis Ababa’da Cuma namazı sonrasında kentin en büyük mescidinin yakınında, kentsel proje kapsamında mescitlerin yıkılmasına reaksiyon gösteren Müslümanlara silahla karşılık verdi. Etiyopya güvenlik güçleri 5 kişiyi katlederken onlarca kişi de yaralandı.

Haber 7’nin haberine nazaran, bölge konutların yıkımları ve zorla tahliyeler olduğu üzere, idare güçleri rastgele bir açıklama yapmadan kentteki mescitleri yıkmayı sürdürüyor. Etiyopya güçleri, camii içindeki Kuran-ı Kerim ve dini kitapları dışarı çıkartmadan yapıları yıkarken yaşananlar İslamiyet’e hücum olarak yorumlanıyor.

Etiyopya’nın Oromiya eyaletinde yeni kurulması planlanan kent için konutlarla birlikte mescitlerin de yıkılması reaksiyona yol açarken Etiyopya İslam İşleri Yüksek Kurulu de bahse dair bir açıklamada bulundu. Kurul, bahse ait olarak, cami yıkımlarının bir an evvel durması ve sivillerin ziyan gördüğü şiddet olaylarına ait de soruşturma başlatılması daveti yaptı.

‘Shegger Kenti Projesi’ kapsamında yaşanan zulümler karşısında Etiyopya İnsan Hakları Kurulu (EHRC) da bir açıklama yaptı. Yeni kurulan Sheger City’deki büyük yıkımların ve zorla tahliyelerin yasa dışı olduğunu ve milletlerarası ve insan hakları maddelerine alışılmamış olduğunu belirten EHRC, zorla yerinden edilmenin insani bir krize yol açtığını ve bir güvenlik sorunu haline geldiğini de lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir