Tokat’ta, 101 yeni proje lansmanında kentsel dönüşüm öne çıktı

Nurhan İÇMEZ / TOKAT HABER

TOKAT (İGFA) – Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2014-2019 yılları ortasında kelam verdikleri 61 projeden 58’ini tamamlayarak yüzde 95 tamamlanma oranı gerçekleştirdiklerini, 2019- 2024 yıllarını kapsayan bu periyotta kelam verdikleri 71 projeden 56’sını tamamlayarak yüzde 79’luk bir tamamlanma oranı gerçekleştirildiğini bildirdi.

TOKAT’TA, 101 YENİ PROJE LANSMANINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNE ÇIKTI
Proje tanıtımına geçen Eyüp Eroğlu, “Şimdi ise diyoruz ki Cumhuriyetimizin 101. Yılında 101 projeyle kentimizi buluşturalım istiyoruz. Bu projelerimizin pahalı dostlar hepsi gerçekçi kentin muhtaçlığı olan bir taraftan kente vizyon katacak olan ve yapılması konusunda da başta Cumhurbaşkanımızın dayanağının olacağı, bakanlıklarımızın dayanağının olacağı ve yeniden belediyemizin de kendi öz bütçeleriyle yapılabilecek olan her şeyin de yerinde nerede yapılacağının da tek tek muhakkak olduğu bir anlayışla büsbütün bir icraat olan, büsbütün bir taahhüt olan 101 tane projeyi sizlerle paylaşıyoruz” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜME 11 BAŞLIKTA ÇALIŞMA
Yaşanan 6 Şubat zelzelesini hatırlatarak Tokat’ın de zelzele neslinde bir kent olması nedeniyle zelzeleye hazırlanması noktasında 11 başlıktan bahseden Eyüp Eroğlu’nun sıraladığı başlıklar: Kaledibi Kentsel dönüşüm projesi, Gıj Gıj Dağı eteği Kentsel Dönüşüm projesi, Hac Dağı Eteği Kentsel dönüşüm projesi, Kent içi ada bazlı kentsel dönüşüm projesi, Site Bazlı kentsel dönüşüm projesi, Eski Sanayi Sitesi kentsel dönüşüm projesi, Yeni Kent Projesi, Yeni Tokat projesi, AK Zambak Konutları projesi, Toplumsal Konutlar projesi ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kurulması oldu.

Kaledibi Kentsel Dönüşüm projesindeki gelişmeleri aktaran Eyüp Eroğlu, “Burası şu anda Etraf Şehircilik Bakanlığımızla bir arada de yürüttüğümüz bir projemiz. Toplam 593 bağımsız kısmı ilgilendiren bir projemiz. 2 bin nüfusa hitap eden bu projemizin şu anda birinci basamağında 11 Mart’ta 72 tane kentsel dönüşüm dairesinin ihalesine çıkıyoruz. İnşallah da Mart bitmeden de bunun da temelini attığımızda böylelikle birinci bu manadaki başlangıcımızı yapmış olacağız.” dedi.

İkinci olarak Gıj Gıj Dağı eteğinde Oğulbey, Mehmetpaşa ve Örtmeliönü mahalleleri de olmak üzere 4 mahalleyi, bin 725 bağımsız kısmı ilgilendiren 2 bin 500 civarında bir nüfusa hitap eden projeden bahsetti.

Üçüncü olarak; Seyitnecmettin mahallesi, Cemalettin mahallesi, Erenler, Hoca Ahmet ve Akdeğirmen mahalleleri olmak üzere 5 mahalleyi ilgilendiren Hac Dağı eteği kentsel dönüşüm projesinden bahseden Eroğlu, projenin toplamda 2 bin 165 bağımsız kısmı 6 bin 750 kişilik bir nüfusu ilgilendirdiğini anlattı. Eroğlu, “Bu 3 tane bölgede toplam 4 bin 500 tane konut var. Yani 4 bin 500 tane konutun dönüşümüyle bu 3 farklı bölgede yapacağımız kentsel dönüşüm çalışmalarımız bizim ikinci bir atılım olarak inşallah önümüzdeki 5 yılda başlatacağımız çalışmalar olacak” dedi.

Eyüp Eroğlu, “Tabii bölgesel bu çalışmaları yaparken kentin öbür yerlerinde öteki dönüşüm çalışmalarımız olmayacak mı? Bununla ilgiliyse Kent içi ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmalarımız olacak. Yani parselleri birleştirerek tekrar buralarda kat artışları yaparak ve buralardaki imar haklarını yani emsal diyoruz. Biz bunlara emsal haklarını da artırarak yeniden ömrünü bitirmiş zelzeleye sağlam olmayan bu türlü parsellerdeki binalarda birleştirmek suretiyle de tekrar biz ada birtakım kentsel dönüşüm projelerimiz olacak. Bununla birlikte tabi kentimizde bilhassa 80’li yıllarda başlayan siteleşme kooperatif biçiminde yapılan bu türlü bölgelerimiz var.Bunlarla ilgili de site kimi kentsel dönüşümlerimizi de yeniden bizler bu 5 yıllık süreçte ortaya koyarak buralarda yapacağımız dönüşümlerle de yani kentimizin bu bölgeleri dışındaki alanlarda da inşallah dönüşümlerimizi böylelikle başlatıyoruz.” diye konuştu.

Yine bir öbür dönüşüm bölgesi olan sanayi sitesinin şu anki olduğu yerden bahseden Eyüp Eroğlu, “Biz bununla ilgili inşallah Haziran ayı üzere bir temel atma programı yapacağız. Sanayi konusunda da bir sefer daha buradan sizi bilgilendirecek olursak, Tokat endüstrimiz 2024 yılı yatırım programına girmiştir ve şu anda da projesi onaylanmıştır. Keşif çalışmaları devam etmektedir. İhalenin yapılması için gereken 350 milyonluk birinci etapta para da aktarılmıştır. Yakın vakitte bir ihale tarihi alınacaktır ve böylelikle Haziran üzere ya da en geç Temmuz üzere de temel atılacaktır. 3 yıl üzere bir müddette bitmesini öngörüyoruz. Bittikten sonra mevcut endüstrisi de en geç bir yıl içerisinde yeni tekrar taşınacaktır. Ondan sonra ise şu anki mevcut endüstrimizin yeri de kentsel dönüşümle konut ve ticaretin olduğu bir alan olarak kentimize hazırlanacaktır. Bu da bir diğer dönüşüm proje.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir